Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Tři delikatesy

 

Třetinu ostrova pokrývají bohaté lesy. Bez nich by Kyperčané měli velké problémy s vodou a museli by jí dovážet. V chráněném parku Troodos rostou mandlovníky, ořechy, třešně, jablka, hrušky, broskve, meruňky a především hroznové víno. No a právě z hrozna se vyrábí zvláštní kyperská specialita: sladká klobása soutzoukas, kterou tu nabízejí přátelům a hostům jako malé zakousnutí k anýzovému ouzu anebo likéru Commandaria St.John.

Jestli jste někdy doma vařili švestkové povidla, nebo alespoň viděli ve filmu, jak se to dělá, tak cosi podobné můžete vidět tady na podzim, když dozrává hroznové víno. Z jeho šťávy se v obrovských kotlech vaří soutzoukos. A aby se budoucí „sladká klobása“ nepřipálila, při míchání hustnoucí směsi se střídá celá rodina. Čerstvá vylisovaná hroznová šťáva se vaří spolu s kukuřičným škrobem, vanilkou, mastixem a růžovou vodou. Poměr jednotlivých surovin patří k rodinným receptům, které se předávají z generace na generaci. V některých rodinách vaří klobásy také z grapefruitové šťávy, no nejčastějším základem je šťáva z hrozna. Za ustavičného míchání se vaří tak dvě-tři hodinky, až je směs hustá asi jako puding.

Mezitím domácí očistí mandle a do každé z nich udělají otvor. Mandle (případně vlašské ořechy) napíchají jako korálky na dlouhou šňůru. Mandlový „náhrdelník“ pověsí na háky do tvaru U nad kotel s čerstvě uvařenou hroznovou směsí. Šňůru ponoří do hroznové směsi a až se hustá šťáva přichytí na mandle, vytáhnou ji ven.Nad kotlem tak visí veselé girlandy mandlí, na které se pomalu nabaluje sladká směs, tuhne na nich a zbytek odkapává zpět do kotle. Za dvě-tři hodiny girlandy znovu ponoří do směsi, zpravidla pětkrát denně a nejméně sedm dní. Potom se soutzokos nechá dva týdny sušit na vzduchu. Když sladká klobása ztvrdne, krájí se na plátky. Hroznový cukr funguje i jako konzervační prostředek, když tuto sladkost donesete domů jako suvenýr, měla by vydržet jedlá i několik let. Když nevydrží, znamená to, ze nebyla dostatečně vysušená. Ale pochybuji, ze vám vydrží déle jak pár dní, protože má zajímavou chuť, je celkem sytá a navíc, na člověka, který zároveň pije alkohol, tento nápoj díky ní pomaleji účinkuje.

Pokud chcete sladkou klobásu nabídnout svým přátelům, patří k ní kalíšek commandarie, nejstaršího značkového vína na světě, které se pěstuje jen na Kypru a které je staré více jak 800 let. Název commandaria získal od rytířů řádu johanitů, kterým Kypr patřil od 12. do 14 století, měli tu hlavní sídlo, teda commandariu. Bojovníci žili v pevnosti Kollosi, kde mimo jiného vyráběli sladkou a těžkou commandariu, kterou Richard Lví srdce nazval „vínem králů a králem vín“. Právě johaniti přišli na to, že když nechají kyperské hroznové víno dvanáct dní sušit na sluníčku, zhnědne a víno, nebo spíše likér, který se z něho dá vyrobit, tak získá červenou barvu a nezapomenutelnou sladkou chuť.

K oblíbeným suvenýrům z Kypru patří ještě speciální sýr Halloumi. Základem pro tuto delikatesu je směs kozího, ovčího a kravského mléka ochucená tymiánem a mátou. Plátky sýra halloumi stačí posypat oreganem a ugrilovat. Jednoduché a strašně moc dobré, řekla bych spíše exkluzivní!!!

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Foto: Visící sladké klobásy, Soutoukos s commandarií a ouzem, sýr Halloumi

(poděkování autorovi: Danice Janiakové)